Kısırlık (İnfertilite) Nedir? | Dr. Hakan Özkul Resmi Web Sitesi / WhatsApp Soru Hattı 0505 087 30 60

Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

İnfertilite yani kısırlık 1 yıl boyunca korunmadan, yeterli sayıda düzenli cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gebelik oluşmamasıdır. Evli çiftlerin %10-15inde infertilite görülür. İnfertiliteyi primer ve sekonder infertilite diye ikiye ayırabiliriz. Hiç çocuk sahibi olmayanlara primer infertil, daha önce hamile kalabilmiş fakat şu an hamile kalamayanlara sekonder infertil denir.

Bütün çiftler ele alındığında hepsinin de ilk adet döneminde gebe kalması imkansızdır, gebelik oluşabilmesi için belli bir süre geçmesi gerekir. Gebelik istemi olan çiftlerin 3 ay sonunda ancak %57’sinde gebelik oluşur. 6 ay sonunda %72’sinde gebelik oluşur. 1 yıl sonunda %85’inde gebelik oluşur. 2 yıl sonunda %93’ünde gebelik oluşur.
İnfertil çiftlerin yaklaşık % 30-40’ında erkek, % 40-50sinde kadında problem saptanır. Bazı çiftlerin her ikisinde birden sorun bulunur. % 10-15 çiftte ise ne kadında ne de erkekte neden bulunamaz. Hiçbir neden bulunamayan duruma açıklanamayan infertilite denir. Bu yüzden infertil çiftler mutlaka birlikte araştırılmalıdır, sadece kadının ya da sadece erkeğin araştırılması yeterli değildir. Çiftlerden birisinde bir sorun bulunsa bile aynı anda diğerinde de sorun olabilir.
Yaş ilerledikçe hamilelik oluşma şansı azalır. Yaşın ilerlemesi tüp bebek başarısını da azaltmaktadır. Ayrıca ileri yaşta hamile kalanlarda düşük yapma şansı daha yüksektir.

Erkekte infertilite nedenleri:
Nedeni açıklanamayan grup % 30
Varikosel % 15
Endokrin hipogonadism % 9
Subklinik enfeksiyonlar % 8
İnmemiş testis %8
Ereksiyon (sertleşme) sorunu ve hipospadias % 6
İmmünolojik nedenler % 5
Sistemik hastalıklar % 3
Obstrüktif (tıkanıklık) patolojiler % 2
Kadında infertilite nedenleri:
Ovulasyon (yumurtlama) bozuklukları % 40
Tüplere ve karındaki yapışıklıklara bağlı nedenler % 40
Endometriozis % 5-15,
Nedeni izah edilemeyen (açıklanamayan) infertilite % 5-15
Diğer nedenler % 5 (Örn: Endometrial osssifikasyon)
Diğer nedenler % 13
Dr. Hakan Özkul’un Nedeni Bilinemeyen Kısırlık (İnfertilite) ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisinden randevu talebinde bulunmak için 0505 087 30 60 numaralı telefonu arayabilir veya sitemizde ki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=AqsJFs7jYpY
× SORUNUZU İLETİN