Kadınlarda Kısırlık Nedenleri | Dr. Hakan Özkul Resmi Web Sitesi / WhatsApp Soru Hattı 0505 087 30 60

Azospermi Nedir?

Erkeklerde üreme organları, sperm üretme ve cinsel ilişki sırasında bu spermleri, kadının vajinasına aktarma işlevini yerine getirecek biçimde yapılanmışlardır.

Sperm üretme sistemi, yalnızca erkeklere özgü olan, birkaç farklı bezin eşgüdümlü olarak çaba harcamasını gerektirir. Sperm, cinsel boşalma sırasında penis (erkeklik organı) yoluyla dışarı akıtılmadan önce, testislerde üretilir ve epididimde (sperm biriktirme kanalı) olgunlaşır.

Bunların hepsi, beyinde üretilen (folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH)) hormonların güdümünde meydana gelir. Bu beyin hormonlar, kadınlardaki cinsel üremeyi de yönlendirir.
Sperm Üretimi Tam olgunluğa erişmiş her testis (haya), yaklaşık 4 cm. uzunluğunda, 2,5 cm. genişliğindedir. Erkeklerin pek çoğunda, bir testis, diğerinden biraz daha büyüktür ve bu, normal budunundur. Spermler, germ (tohum) hücreleri tarafından tesliste üretilir. Genç erkekler, saniyede yaklaşık 1.000 sperm üretir. Testisteki leydig hücreleri, erkeğin cinsel özelliklerinden sorumlu erkeklik hormonu olan testosteron üretir. Testislerin arkasında, sarmal halde bulunan, epididim (sperm biriktirme kanalı) adı verilen yaklaşık 6 metre uzunluğunda bir tüp yumağı bulunur. Epididim, spermlerin, vas deferens (meni kanalı) adı verilen bir tüp uzantısının içine girmeden önce olgunlaşmalarını tamamladıktan bir tüptür. Testisler (hayalar) ve epididim (sperm biriktirme kanalı), skrotum (haya kesesi) adı verilen bir deri torbasının içinde bulunur.

Spermin Boşaltımı Erkek, orgazm olduğunda sperm ve meni karışımını dışarı fışkırma tarzında boşaltır. Fışkırtmanın kuvvetini boşalma kanallar ve prostatın kasılmaları sağlar. Sperm boşalması meni ejakülar idrar yolunda ilerleyip erkeklik organının ucundan dışarı çıkar. İdrar yolu aynı zamanda böbreklerden gelen idrarın da dışarı atılmasını sağlayan geçiş yoludur ama, cinsel boşalma sırasında mesane boynundaki kaslar, idrar yoluna idrarın girmesini engellemektedir.

Dr. Hakan Özkul’un Sperm Üremesi ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisinden randevu talebinde bulunmak için 0505 087 30 60 numaralı telefonu arayabilir veya sitemizde ki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=PtovKMTdl18

Sperm hücresi bulunmayan erkeklere azosperm teşhisi koyulur. Tüm erkeklerin yaklaşık% 1’ine ve infertil erkeklerin% 15’inde bu sebep ortaya çıkar. Fark edeceğiniz herhangi bir belirti yok, ama eşinizi hamile olmadan başarılı olmaya çalışıyorsanız, azosperm, durumun nedeni olabilir.

Bunun nedeni nedir?

Testislerin sperm yapmasını engelleyen veya spermin vücudunuzun dışına çıkmasını engelleyen bir probleminiz olabilir. Üç ana azospermi türü vardır:

Pretestiküler azoospermi: Testisleriniz normaldir, ancak vücudunuz sperm yapamamaktadır. Düşük hormon seviyelerinden veya kemoterapiden sonra olabilir. Bu tip oldukça nadirdir.

Testiküler azospermi: Testislerinizin zarar görmesi, normal olarak sperm üretmesini engeller. Bu nedeniyle olabilir:

  • Epididimit ve üretrit gibi üreme sisteminizde bir enfeksiyon
  • Bir ya da her iki testisin şişmesine neden olan viral orşit gibi çocukluk çağı hastalığı
  • Kasık yaralanması
  • Kanser veya radyasyon gibi tedavileri
  • Klinefelter sendromu gibi genetik durumlar

Post-testiküler azoospermi: Testisleriniz normal spermi yapar, ama bir şey dışarı çıkmalarını engeller, örneğin:

  • Spermlerinizi testislerinizden penise taşıyan tüplerde bir tıkanıklık. Buna obstrüktif azospermi denir.
  • Vazektomi
  • Retrograd ejakülasyonu, orgazm sırasında penisinizin yerine mesanenize girdiğinde sperm dışarı çıkar.

Azoospermili erkeklerin yaklaşık% 40’ı testis sonik tipine sahiptir.

Öncelikle, sperminizin örneklerini vereceksiniz ve bir laboratuvar bunları yüksek güçlü bir mikroskopla inceleyecektir. Sonuçlar, sperminizde iki ayrı durumda hiçbir sperm göstermezse, azospermi var demektir.

Doktorunuz sorunun nedenini anlamaya çalışacaktır. Size tam bir fiziksel sınav verecek, tıbbi geçmişinizi soracak ve hormon seviyenizi ölçmek için kanınızı test edecektir.

Doktorunuz ayrıca anormal sperm bulgularını kontrol etmek için testislerinizin biri veya her ikisinde biyopsi yapmak isteyebilir. O bölgeyi uyuşturmak için ilaç verir, sonra skrotumda küçük bir kesim yapar ve mikroskop altında çalışmak için biraz doku alır.

Vasografi, X-ray ve özel boya kullanarak bir görüntüleme testi ve azospermiye neden olan bir tıkanıklık varsa diğer taramalar gösterebilir. Bazen, obstrüksiyonu bulmanın tek yolu ameliyattır.

Bir tıkanıklığınız yoksa genetik testler, genlerinizde bir sorun olup olmadığını öğrenebilir.

Dr. Hakan Özkul’un Tavsiyeleri

Çocuk sahibi olmak isteyen azospermi hastası erkeklere yardımcı olabilecek birkaç tedavi türü vardır.

Dr. Hakan Özkul’un Kısırlık konusunda uyguladığı tavsiyeleri sayesinde binlerce hasta sağlığına kavuşarak çocuk sahibi oldu.

Detaylı bilgi için sitemizin iletişim formunu veya 0505 087 30 60 numaralı WhatsAp hattını, 0212 557 13 13 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

× SORUNUZU İLETİN