Kadınlarda Kısırlık Nedenleri | Dr. Hakan Özkul Resmi Web Sitesi / WhatsApp Soru Hattı 0505 087 30 60

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde üreme organları, sperm üretme ve cinsel ilişki sırasında bu spermleri, kadının vajinasına aktarma işlevini yerine getirecek biçimde yapılanmışlardır.

Sperm üretme sistemi, yalnızca erkeklere özgü olan, birkaç farklı bezin eşgüdümlü olarak çaba harcamasını gerektirir. Sperm, cinsel boşalma sırasında penis (erkeklik organı) yoluyla dışarı akıtılmadan önce, testislerde üretilir ve epididimde (sperm biriktirme kanalı) olgunlaşır.

Bunların hepsi, beyinde üretilen (folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH)) hormonların güdümünde meydana gelir. Bu beyin hormonlar, kadınlardaki cinsel üremeyi de yönlendirir.
Sperm Üretimi Tam olgunluğa erişmiş her testis (haya), yaklaşık 4 cm. uzunluğunda, 2,5 cm. genişliğindedir. Erkeklerin pek çoğunda, bir testis, diğerinden biraz daha büyüktür ve bu, normal budunundur. Spermler, germ (tohum) hücreleri tarafından tesliste üretilir. Genç erkekler, saniyede yaklaşık 1.000 sperm üretir. Testisteki leydig hücreleri, erkeğin cinsel özelliklerinden sorumlu erkeklik hormonu olan testosteron üretir. Testislerin arkasında, sarmal halde bulunan, epididim (sperm biriktirme kanalı) adı verilen yaklaşık 6 metre uzunluğunda bir tüp yumağı bulunur. Epididim, spermlerin, vas deferens (meni kanalı) adı verilen bir tüp uzantısının içine girmeden önce olgunlaşmalarını tamamladıktan bir tüptür. Testisler (hayalar) ve epididim (sperm biriktirme kanalı), skrotum (haya kesesi) adı verilen bir deri torbasının içinde bulunur.

Spermin Boşaltımı Erkek, orgazm olduğunda sperm ve meni karışımını dışarı fışkırma tarzında boşaltır. Fışkırtmanın kuvvetini boşalma kanallar ve prostatın kasılmaları sağlar. Sperm boşalması meni ejakülar idrar yolunda ilerleyip erkeklik organının ucundan dışarı çıkar. İdrar yolu aynı zamanda böbreklerden gelen idrarın da dışarı atılmasını sağlayan geçiş yoludur ama, cinsel boşalma sırasında mesane boynundaki kaslar, idrar yoluna idrarın girmesini engellemektedir.

Dr. Hakan Özkul’un Sperm Üremesi ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisinden randevu talebinde bulunmak için 0505 087 30 60 numaralı telefonu arayabilir veya sitemizde ki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=PtovKMTdl18

İnfertilite, en az bir yıldır hiç başarı göstermeden hamile kalmaya çalışmak (sık cinsel ilişki) olarak tanımlanır. Kadın infertilitesi, erkek infertilitesi veya ikisinin birleşimi dünyada milyonlarca çiftleri etkiler. Çiftlerin yaklaşık yüzde 10 ila 18’inin gebe kalması veya başarılı bir doğum yapması zorluğu vardır.

 

İnfertilite, kadın faktörlerinden zamanın yaklaşık üçte biri ve erkeğin faktörlerinin yaklaşık üçte biri kadardır. Nedeni, kalan olgularda bilinmeyen veya erkek ve dişi faktörlerin birleşimidir.

 

Kadın infertilite nedenlerini teşhis etmek zor olabilir. İnfertilite nedenine bağlı olarak pek çok tedavi vardır. Tıbbi yollarla birlikte fitoterapi yoluyla da binlerce çift çocuk sahibi olma imkanı bulmuştur. İki yıl hamile kalmaya çalıştıktan sonra, çiftlerin yaklaşık yüzde 95’i başarılı bir şekilde gebe kalıyor.

 

Belirtiler

 

İnfertilitenin ana semptomu gebe kalmamaktır. Çok uzun (35 gün veya daha fazla), çok kısa (21 günden az), düzensiz veya yok olan adet döngüsü, yumurtlamadığınız anlamına gelebilir. Başka dışa dönük işaret veya semptomlar olmayabilir.

 

Ne zaman yardım istenmesi konusu bazen yaşınıza bağlıdır:

 

35 yaşına kadar çoğu doktor, test veya tedaviden en az bir yıl önce hamile kalmaya çalışmayı önerir.

35 ila 40 yaşları arasındaysanız, endişelerinizi altı ay boyunca doktorunuzla konuşun.

40 yaşından büyükseniz, doktorunuz hemen test veya tedaviye başlamak isteyebilir.

Siz ya da eşinizin doğurganlık sorunları olduğunu, ya da düzensiz veya ağrılı dönemler, pelvik inflamatuar hastalık, tekrarlayan düşükler, önceki kanser tedavisi ya da endometriozis öykünüz varsa, doktorunuz da test veya tedaviye başlamak isteyebilir.

 

Nedenler

Bu faktörlerin her biri hamile kalmak için şarttır: Yumurtlaman gerek. Hamileyseniz, yumurtalıklarınız yumurtlama denilen bir yumurta üretmeli ve serbest bırakmalıdır. Doktorunuz menstrüel döngüleri değerlendirmek ve yumurtlama onaylamak konusunda yardımcı olabilir.Eşinizin sperm ihtiyacı var. Çoğu çiftler için, ortağınız bir hastalık veya ameliyat öyküsü olmadığı sürece bu bir problem değildir. Doktorunuz eşinizin sperminin sağlığını değerlendirmek için bazı basit testler yapabilir.Düzenli bir ilişkiye sahip olmalısın. Verimli zamanınız boyunca düzenli cinsel ilişkiye sahip olmanız gerekir. Doktorunuz en verimli olduğunuzda daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.Açık fallop tüplerine ve normal bir uterusa sahip olmanız gerekir. Yumurta ve sperm, fallop tüplerinde toplanır ve embriyonun büyümesi için sağlıklı bir uterusa ihtiyacı vardır.Hamilelik oluşması için, insan üreme sürecinin her adımı doğru yapılmalıdır. Bu süreçteki adımlar şunlardır: İki yumurtalıktan biri olgun bir yumurta bırakır.Yumurta fallop tüpü tarafından alınır.Sperm rahim ağzından rahim ağzına ve dölleme için yumurtaya ulaşmak için fallop tüpüne kadar yüzer.Döllenmiş yumurta fallop tüpünü uterusa doğru hareket ettirir.Döllenmiş yumurta implantları ve rahim içinde büyür.Kadınlarda, bir takım faktörler bu süreci herhangi bir adımda bozabilir. Kadın infertilitesi aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlasından kaynaklanır.

 

Yumurtlama bozuklukları

Ovulasyon bozuklukları, nadiren yumurtladığınız veya hiç yapmadığınız anlamına gelir, infertilite, yaklaşık 4 infertil çiftin ortalama 1’inde görülür. Üreme hormonlarının hipotalamus veya hipofiz bezi tarafından regülasyonu ile ilgili sorunlar veya yumurtalık problemleri ovulasyon bozukluklarına neden olabilir. Polikistik over sendromu (PCOS). PKOS, yumurtlamayı etkileyen bir hormon dengesizliğine neden olur. PCOS insülin direnci ve obezite, yüz veya vücutta anormal saç büyümesi ve akne ile ilişkilidir. Kadın infertilitesinin en yaygın nedenidir.Hipotalamik disfonksiyon. Hipofiz bezi tarafından üretilen iki hormon, her ay – (FSH) ve lüteinizan hormon (LH) ‘yi uyarmaktan sorumludur. Aşırı fiziksel ya da duygusal stres, çok yüksek ya da çok düşük vücut ağırlığı ya da son zamanlarda önemli bir kilo alımı ya da kaybı bu hormonların üretimini bozabilir ve yumurtlamayı etkileyebilir. Düzensiz veya yokluk dönemleri en sık görülen işaretlerdir.Erken yumurtalık yetmezliği. Ayrıca birincil yumurtalık yetmezliği olarak da adlandırılan bu rahatsızlık genellikle otoimmün bir tepkiden veya yumurtalıktan erken yumurta kaybıyla (muhtemelen genetik veya kemoterapiden) kaynaklanır. Yumurtalık artık yumurta üretmez ve 40 yaşın altındaki kadınlarda östrojen üretimini azaltır.Çok fazla prolaktin. Hipofiz bezi, östrojen üretimini azaltan ve kısırlığa neden olabilen prolaktin (hiperprolaktinemi) fazla üretimine neden olabilir. Genellikle hipofiz bezi problemiyle ilişkilidir, bu da başka bir hastalık için aldığınız ilaçlardan kaynaklanabilir. 

Açıklanamayan İnfertilite

Bazen, kısırlığın nedeni asla bulunmaz. Her iki eşte birkaç küçük faktörün kombinasyonu, açıklanamayan doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Belli bir cevabı almak için can sıkıcı olsa da, bu sorun kendini zamanla düzeltebilir. Ancak, infertilite için tedaviyi geciktirmemelisiniz.

Risk faktörleri

Aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı faktörler infertilite riskini arttırabilir: Yaş: Bir kadının yumurtalarının kalitesi ve miktarı artan yaşla birlikte azalmaya başlar. 30’lu yaşların ortasında, folikül kaybı hızları, daha az ve daha zayıf kaliteli yumurtalarla sonuçlanır. Bu, anlayışı zorlaştırır ve düşük yapma riskini artırır. Sigara içmek: Serviks ve fallop tüplerinize zarar vermenin yanı sıra, sigara içmek, düşük yapma ve ektopik gebelik riskinizi artırır. Ayrıca yumurtalıklarınızı yaşlandıracağınız ve yumurtalarınızı erken tükettiğiniz düşünülür. Doğurganlık tedavisine başlamadan önce sigara içmeyi bırakın. Ağırlık: Aşırı kilolu ya da çok az kilolu olmak normal yumurtlamayı etkileyebilir. Sağlıklı bir vücut kitle indeksi (VKİ) almak, ovülasyon sıklığını ve gebeliğin olasılığını artırabilir. Cinsel tarih: Klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar fallop tüplerine zarar verebilir. Birden fazla partnerle korunmasız cinsel ilişkiye girme, daha sonra doğurganlık sorunlarına yol açabilecek cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon riskini artırır. Alkol:  Eğer sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek istiyorsanız alkolü bırakmalısınız. Eğer yakın zamanda veya gelecekte hamile kalmayı düşünen bir kadınsanız, normal doğurganlığa sahip olma şansınızı artırabilirsiniz: Normal kiloyu koruyun: Aşırı kilolu ve düşük kilolu kadınlar ovülasyon bozuklukları riskini artırmaktadır. Kilo vermeniz gerekiyorsa, orta derecede egzersiz yapın. Haftada beş saatten fazla süren yoğun, yoğun egzersizler, ovülasyonun azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Sigarayı bırakmak: Tütün, genel sağlık ve bir fetüsün sağlığından bahsetmek yerine, doğurganlık üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Sigara içiyorsanız ve hamilelik düşünüyorsanız, şimdi çıkın. Alkol kullanmaktan kaçının: Ağır alkol kullanımı azalan doğurganlığa yol açabilir. Ve herhangi bir alkol kullanımı gelişmekte olan bir fetüsün sağlığını etkileyebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız, alkolden kaçının ve hamileyken alkol almayın. Stresi azalt: Bazı çalışmalar, psikolojik stres yaşayan çiftlerin infertilite tedavisi ile daha kötü sonuç verdiğini göstermiştir. Yapabilirseniz, hamile kalmaya çalışmadan önce yaşamınızdaki stresi azaltmanın bir yolunu Kafein: Araştırmalar, kafein alımının günde 200 miligramdan daha azına sınırlandırılmasının hamile kalma yeteneğinizi etkilememesi gerektiğini göstermektedir. Bu günde bir ila iki bardak civarında.

× SORUNUZU İLETİN