Kadınlarda Kısırlık Nedenleri | Dr. Hakan Özkul Resmi Web Sitesi / WhatsApp Soru Hattı 0505 087 30 60

Varikosel Nedir?

Erkeklerde üreme organları, sperm üretme ve cinsel ilişki sırasında bu spermleri, kadının vajinasına aktarma işlevini yerine getirecek biçimde yapılanmışlardır.

Sperm üretme sistemi, yalnızca erkeklere özgü olan, birkaç farklı bezin eşgüdümlü olarak çaba harcamasını gerektirir. Sperm, cinsel boşalma sırasında penis (erkeklik organı) yoluyla dışarı akıtılmadan önce, testislerde üretilir ve epididimde (sperm biriktirme kanalı) olgunlaşır.

Bunların hepsi, beyinde üretilen (folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH)) hormonların güdümünde meydana gelir. Bu beyin hormonlar, kadınlardaki cinsel üremeyi de yönlendirir.
Sperm Üretimi Tam olgunluğa erişmiş her testis (haya), yaklaşık 4 cm. uzunluğunda, 2,5 cm. genişliğindedir. Erkeklerin pek çoğunda, bir testis, diğerinden biraz daha büyüktür ve bu, normal budunundur. Spermler, germ (tohum) hücreleri tarafından tesliste üretilir. Genç erkekler, saniyede yaklaşık 1.000 sperm üretir. Testisteki leydig hücreleri, erkeğin cinsel özelliklerinden sorumlu erkeklik hormonu olan testosteron üretir. Testislerin arkasında, sarmal halde bulunan, epididim (sperm biriktirme kanalı) adı verilen yaklaşık 6 metre uzunluğunda bir tüp yumağı bulunur. Epididim, spermlerin, vas deferens (meni kanalı) adı verilen bir tüp uzantısının içine girmeden önce olgunlaşmalarını tamamladıktan bir tüptür. Testisler (hayalar) ve epididim (sperm biriktirme kanalı), skrotum (haya kesesi) adı verilen bir deri torbasının içinde bulunur.

Spermin Boşaltımı Erkek, orgazm olduğunda sperm ve meni karışımını dışarı fışkırma tarzında boşaltır. Fışkırtmanın kuvvetini boşalma kanallar ve prostatın kasılmaları sağlar. Sperm boşalması meni ejakülar idrar yolunda ilerleyip erkeklik organının ucundan dışarı çıkar. İdrar yolu aynı zamanda böbreklerden gelen idrarın da dışarı atılmasını sağlayan geçiş yoludur ama, cinsel boşalma sırasında mesane boynundaki kaslar, idrar yoluna idrarın girmesini engellemektedir.

Dr. Hakan Özkul’un Sperm Üremesi ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisinden randevu talebinde bulunmak için 0505 087 30 60 numaralı telefonu arayabilir veya sitemizde ki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=PtovKMTdl18

Varikosel, erkeklerde testisten çıkan kirli kanı barındıran toplardamarlarda oluşan damar genişlemesidir. Varikosel, %100’e yakın oranda sol tarafta ki testiste görülür. Sol testis sağa göre daha çok basınca ve nispeten daha yavaş bir kan akımına maruz kalır. Bu sebeple varikosele sol testiste daha fazla rastlanır.

 

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Hafif seviyede ki varikose herhangi bir belirti vermeyebilir. Fakat yıllar içerisinde damarlardaki genişleme ilerler ve testislerde şişkinlik ve ağrıya neden olur. Uzun süre ayakta durarak çalışanlarda ve özellikle sıcak havalarda testislerdeki damarlar ortaya çıkar ve ağrı artar. İleri seviyede ki varikosel teşhislerinde ise testis boyutlarında küçülme ve yumuşama olur. Varikosel muayene esnasında kolayca anlaşılır. Ayrıca ultrason yöntemiyle de teşhis edilir.

Varikosel Kısırlığa Neden Olur mu?

Varikosel hastalığına yakalanan erkeklerde en çok sık rastlanan kısırlık sorunudur.

Varikosel Mutlaka Tedavi Edilmeli midir?

Varikosel dışında sperm sayısını da azaltan başka sebepler varsa önceli bu sorunların tespit edilerek tedavi edilmesi gerekir. Bunun dışında azospermi yani “sıfır sperm”teşhisinde varikoselin tedavi edilmesi gereklidir. Dr. Hakan Özkul’un varikosel ve azosperm’le ilgili başarılı sonuçlar aldığı tavsiyeleri

hakkında bilgi almak için iletişim formunu doldurabilir ya da 0505 087 30 60 numaralı WhatsApp hattını arayabilirsiniz.

× SORUNUZU İLETİN