Yumurta Tembelliği | Dr. Hakan Özkul Resmi Web Sitesi / WhatsApp Soru Hattı 0505 087 30 60

Yumurta Tembelliği

Yumurta Tembelliği

Normalde kadının yumurtalıklarında her ay bir yumurta hücresi gelişir, olgunlaşır ve ortalama adetinin 12.-14. günleri arasında ovulasyon (yumurtlama-çatlama) meydana gelir. Bazı kadınlarda bu gerçekleşmez ve buna duruma “Anovülasyon” adı verilir.
Tıbbi açıdan bir kadında ya yumurtlama vardır veya yoktur, bazen de yumurtlamada gecikme olabilir. Normalde kadınlarda adetin ortasında , 14. günü civarı yumurtlama olur iken bazen yumurtlama 20. güne veya 25. güne kadar gecikebilir.
Bu durumda da gebe kalma şansı vardır, ancak ayda bir yumurtlaması olan kadın bu şansını her ay kullanır iken 1.5 ay da bir gecikmeli yumurtlaması olan bir kadın bu şansını daha geç yani 1.5 ayda bir kullanacaktır.

Bu duruma örnek olarak Polikistik Over hastalarını verebiliriz.
Yukarıda belirttiğim gibi çocuğu olmayan her kadına doktorlar tarafından adeta bir geçiştirme kelimesi olarak "siz de yumurtlama tembelliği var " denmektedir.
Şurası bilinmelidir ki çocuk olmasına engel sebepler arasında en iyi tedavi edilen ve başarısı %95 ler ulaşan durum yumurtlama problemleridir.
Yani pratik olarak yumurtlama probleminin çözümü var diyebiliriz. Hatta bu kolaylığı göz önüne alındığında keşke her çocuğu olmayanın problemi yumurtlama sorunu olsa da hemen çözebilsek deriz.
Yumurtlamanın durması ve olmaması menopozda da olur , burada durum farklıdır ve yumurta hücreleri tükendiği için çaresi yoktur.
Menopozdaki durum genç yaştaki yumurtlama olmaması veya geç olması ile bir tutulmamalıdır.

Dr. Hakan Özkul’un Yumurta Tembelliği ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisinden randevu talebinde bulunmak için 0505 087 30 60 numaralı telefonu arayabilir veya sitemizde ki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=r0PQtb6Vumo
× SORUNUZU İLETİN